Żółte zęby – skąd się biorą i czemu przyjmują taki kolor?

Każdy marzy o pięknym, olśniewającym, białym uśmiechu – takim, jaki często można podziwiać w różnego rodzaju reklamach. Niestety, w rzeczywistości idealnie białe zęby są rzadkością. Istnieją jednak sposoby, które pomagają zbliżyć się do ideału. Watro więc zdobywać informacje na temat zębów, aby lepiej je poznać oraz móc odpowiednio dbać o ich zdrowy wygląd i właściwą higienę. Małe dzieci często pytają o to, skąd się biorą żółte zęby albo dlaczego one w ogóle rosną. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy ich mleczne uzębienie zaczyna być zastępowane stałym. Ten proces budzi oczywiście zainteresowanie maluchów. Warto zainspirować się dziecięcą ciekawością i poszerzyć swoją wiedzę na temat zębów. To pozwoli podejmować skuteczne działania na rzecz ich zdrowia i pożądanego wyglądu.


Nawigacja:

Kolor żółty zębów pojawia się ze względu na ich łączoną funkcję z układem trawiennym

Służą do rozdrabniania pokarmu. Składają się z korony – elementu widocznego nad dziąsłem, szyjki zębowej oraz korzenia usytuowanego w dziąśle. Z zewnątrz zęby pokryte są szkliwem, będącym równomierną i bardzo twardą strukturą. To dzięki mikroskopijnym kryształkom minerałów, z których jest zbudowane. Pod nim znajduje się zębina, stanowiąca główną część zęba. Komorę zęba oraz kanał korzenia wypełnia miazga – miękka substancja zbudowana z tkanki łącznej, naczyń krwionośnych i nerwów. Korzeń pokryty jest cementem. Budowa zębów sprawia, że są one niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są jednak podatne na erozję i przebarwienia, dlatego bardzo ważna jest troska o ich stan. Bez tego trudno spodziewać się ich zdrowia, nie mówiąc już o estetycznym wyglądzie.

W takim razie od czego żółkną zęby?

Jak podkreśla portal DentOnet, są oczywiście czynniki które wpływają na żółknięcie zębów i powstawanie przebarwień. Należy zdawać sobie sprawę z tego, dlaczego zęby żółkną, chcąc zachować ich estetyczny wygląd. Nie będzie oryginalnym stwierdzenie, że niedostateczna bądź niewłaściwa higiena jamy ustnej niekorzystnie wpływa na uzębienie. Taka jest jednak prawda. Odpowiednie czyszczenie zębów to podstawa ich zdrowia i dobrego wyglądu. W przeciwnym razie resztki pokarmu powodują wytwarzanie i odkładanie się płytki nazębnej, która z kolei przekształca się w twardy kamień o żółtym zabarwieniu. Często do jego usunięcia konieczna jest interwencja dentysty. Należy pamiętać, że od usunięcia kamienia należy rozpoczynać wszelkie zabiegi wybielające.

Zęby żółkną pod wpływem takich napojów jak kawa, herbata i czerwone wino.

Bardzo niekorzystnie na ich barwę wpływa także palenie papierosów. Ponadto niektóre owoce – na przykład grejpfruty, granaty czy jagody – mogą wywoływać niepożądane zmiany koloru. Chodzi o owoce zawierające chromogeny, czyli takie substancje, które przekształcają się w barwniki przylegające do szkliwa. Jeżeli szkliwo jest osłabione na przykład spożywaniem dużej ilości kwaśnych produktów, barwniki te mogą wnikać w jego strukturę.

Na żółte zęby mogą mieć wpływ również antybiotyki i leki.

Żółte zęby mogą być także skutkiem długotrwałego przyjmowania niektórych antybiotyków.  Żółkną także zęby martwe, na przykład w wyniku leczenia kanałowego. Zmiana barwy postępuje też z wiekiem. Do tego dochodzą jeszcze naturalne uwarunkowania. Jak widać, przyczyn niepożądanego koloru zębów jest naprawdę wiele.

Nie dajmy się zwariować. Bardzo ważne podsumowanie!

Wbrew obiegowej opinii, zdrowe zęby są żółtawobiałe, nie mają czysto białego zabarwienia. Uśmiech w kolorze idealnej bieli rzadko występuje w naturze. Osiąga się go dzięki specjalnym zabiegom – od domowych sposobów po specjalistyczne, dokonywane w gabinetach stomatologicznych.

Źródła:

  1. Biały, Michał, et al. “Nikotynowe przebarwienia zębów u studentów stomatologii.” Dent. Med. Probl 48.3 (2011): 393-398.
  2. Idzior-Haufa, Małgorzata, et al. “Subiektywna ocena koloru zębów a metody obiektywne.” PROTETYKA STOMATOLOGICZNA 61.4 (2011): 285-292.