Paski do wybielania zębów – na czym się skupić decydując się na ich wybór?

Paski do wybielania zębów to tańszy wariant dla specjalistycznego wybielania u stomatologa. I choć efekty utrzymują się przez zdecydowanie krótszy czas, są równie widoczne. Ważne jest jednak, by wybielanie zębów (paski) stosować dopiero po konsultacji ze stomatologiem i uprzednim wyleczeniu wszystkich ubytków.


Nawigacja:

Kiedy zdecydować się na stosowanie pasków do wybielania zębów lub innych preparatów?

Wybielające paski na zęby powinny być stosowane dopiero po wyleczeniu próchnicy i wszelkich ubytków w uzębieniu. Oraz po konsultacji z lekarzem, który określi czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. wybielające paski do zębów nie są wskazane dla osób zmagających się z chorobami dziąseł i jamy ustnej, a także z nadwrażliwością zębów. Ponadto nie zaleca się by paski do wybielania zębów stosować w czasie noszenia aparatu ortodontycznego, gdyż po jego zdjęciu mogłyby pojawić się widoczne różnice w kolorze szkliwa.

Poza tym przed wybielaniem warto jest również pozbyć się kamienia nazębnego. Pozwoli to substancji zawartej w paskach wybielających dotrzeć także do tych miejsc, które do tej pory przysłonięte były przez kamień i nie zostałyby wybielone.

Wybielanie zębów – paski a uzyskane efekty

Paski do wybielania zębów dają pierwsze efekty już po kilku dniach od ich stosowania, a ostateczny rezultat widoczny jest po około dwóch tygodniach regularnego nakładania. W zależności od naturalnego koloru uzębienia pacjenta oraz rodzaju substancji zawartej w paskach, zęby można wybielić nawet o kilka odcieni. Z kolei sama kuracja trwa od 7 do 14 dni. Co więcej dostępne na rynku paski do zębów powinno się nakładać raz lub dwa razy dziennie, na ściśle określony czas, zazwyczaj jest to 30-60 minut.

W czasie przeprowadzania kuracji wybielającej, a także przez minimum miesiąc po jej zakończeniu zaleca się stosowanie tzw. białej diety, która pozwoli uzyskać najlepsze efekty. Dieta taka polega głównie na wyłączeniu z jadłospisu produktów bogatych w pigment, czyli kawy, herbaty, czerwonego wina i buraków czerwonych. Najlepiej zrezygnować również z palenia papierosów i unikać produktów kwaśnych. Zwłaszcza podczas wybielania paskami może u pacjenta pojawić się nadwrażliwość na słodkie i kwaśne smaki. Niektórzy producenci pasków wybielających odradzają mycia zębów przed i po aplikacji, warto jest więc przed nałożeniem pasków, zapoznać się z dołączoną do opakowania instrukcją.

Stomatologiczne paski wybielające – gdzie kupić taki produkt?

Wybielanie zębów domowymi sposobami cieszy się coraz większą popularnością, a zainteresowani coraz częściej sięgając po paski wybielające wiodących producentów. Wszystko to zawdzięczają nie tylko prostemu sposobowi użycia, który umożliwia nakładanie pasków samodzielnie czy dużej skuteczności, ale również dostępności. Aktualnie paski wybielające kupić można praktycznie wszędzie. Dostępne są one w dobrych drogeriach i aptekach, w różnych wariantach, o różnym składnie i cenie. Wybór jest szeroki i zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji danego pacjenta, ewentualnie od zaleceń lekarza. Z kolei koszt wybielania zębów paskami zaczyna się już od 70zł i sięgnąć może nawet 200zł.

Źródła:

  1. Kasiak, Marcin, and Mirosława Kasiak. “Wybielanie i rozjaśnianie zębów–przegląd piśmiennictwa.” Farm Pol 66.1 (2010): 62-67.
  2. Słotwińska, Sylwia Małgorzata, and Marcin Majkowski. “Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej.”