Przyczyny przebarwienia na zębach i zmiany koloru szkliwa

O śnieżnobiałym uśmiechu marzy każdy z nas. We współczesnym świecie, w którym technologia jest tak zaawansowana, nasz cel jest łatwiejszy w realizacji. Z początku z pomocą przychodzi nam internet, który po wklepaniu odpowiednich słów podpowie nam jakie są najłatwiejsze sposoby wybielenia zębów oraz jak sobie radzić z problemem, którym są te nieestetyczna przebarwienia na zębach.


Nawigacja:

Główne przyczyny przebarwień na zębach

Przyczyny zmian koloru uzębienia można podzielić na dwie kategorie: działanie czynników zewnętrznych oraz związanych z wnętrzem człowieka, spośród których każdy może dotyczyć zarówno jednego zęba, jak i całej struktury naszej jamy ustnej.

Żółte zęby przyczyny najczęściej mają w nieodpowiedniej diecie.


Pierwszą przyczyną, która wpływa na ich kolor jest niewłaściwa dieta. Od niej zależy relatywnie najwięcej, ponieważ produkty przyjmujemy i spożywamy każdego jednego dnia. Do grup takich produktów spożywczych, mających bardzo nieprzyjemny wpływ na nasze szkliwo należą (przy długotrwałym stosowaniu) przede wszystkim:

  • herbata,
  • kawa (aby złagodzić jej ciemny kolor dolejmy więcej mleka do kawy, jeśli nie pijesz krowiego mleka istnieje wiele jego zamienników m.in. mleko kokosowe, owsiane, migdałowe),
  • coca-cola,
  • czerwone lub białe wino (nie ma znaczenia które wybierzemy, oba rodzaje win grożą przebarwieniami),
  • buraczki (choć są bardzo zdrowe one również barwią twoje szkliwo, jednak gorszą formą są buraczki w formie soku).

Między innymi te produkty posiadają w sobie duże ilości chromogenów jest to substancja, która po zajściu reakcji chemicznej, wydobywa z siebie barwniki, przylegające do szkliwa co powoduje zmianę koloru.

Przebarwienia na zębach a papierosy i niewłaściwa higiena

Pamiętajmy, że zęby powinniśmy myć po każdym posiłku lecz jeśli nie mamy takiej możliwości to przynajmniej dwa razy dziennie. Łatwa dostępność środków higienicznych takich jak pasta do zębów, nić dentystyczna, płyn do płukania jamy ustnej pomaga nam w zachowaniu prawidłowej higieny.

Długotrwałe przyjmowanie leków a zmiana koloru szkliwa

Długotrwały wpływ przyjmowania niektórych leków jest także powodem przebarwień szkliwa. Pewna grupa antybiotyków (m.in. doksycykliny oraz tetracykliny) może skutkować odbarwieniem zębów, stosowana przez dzieci do 8 roku życia (w okresie tworzenia się zębów). Podobne działania wykazuje minocyklina, będąca składnikiem leków przeciwtrądzikowych. Na żółknięcie zębów ma również wpływ niedoczynności nadnerczy, jak i nadczynności przedniego płata przysadki.

Żółtawe przebarwienia zębów a starzenie się organizmu

Żółtawe przebarwienia powstają także wraz ze starzeniem się organizmu i jest to naturalny proces. Szkliwo staje się coraz cieńsze, a kwas dostarczany w pożywieniu przez wszystkie lata z czasem ściera szkliwo. Po 50 roku życia warto zgłosić się do dentysty, który doradzi nam lub wykona zabieg wybielający, aby utrzymać piękny wygląd zębów. Przebarwienia zębów, dzielimy także ze względu na ich rodzaj.

  • Pierwszą grupą są przebarwienia na zębach powierzchowne, które są dość proste do usunięcia. Pomoże nam w tym systematyczne mycie zębów za pomocą past wybielających.
  • Drugą grupą, w której przebarwienia są trudniejsze do usunięcia są to przebarwienia na zębach głębokie, w tym wypadku warto skonsultować się ze stomatologiem.

Podsumowując, czy jesteśmy skazani na przebarwienia do końca życia?

I tak, i nie. Na pozbycie się przebarwień jest wiele sposobów od naturalnych, domowych po te wykonywane w gabinetach dentystycznych. Ceny takich zabiegów są różne. Jednak nie usuną się one same i trzeba podjąć odpowiednie kroki, aby się ich pozbyć.

Źródła:

  1. MAŁKIEWICZ, KONRAD, and ELŻBIETA JODKOWSKA. “Ocena porównawcza preparatów do wybielania zębów w formie lakieru.” Dent. Med. Probl 43.1 (2006): 71-77.
  2. Małkiewicz, Konrad, and Elżbieta Jodkowska. “Teeth´ s discoloration of internal etiology–bleaching as a method of treatment on the basis of literature´ s review and authors´ observations.” Nowa Stomatologia.