Jakie preparaty do wybielania zębów są warte uwagi? Ranking

Wybielanie zębów jest zabiegiem wykonywanym specjalistycznymi środkami. Przebarwienia, które pojawiają się na płytce nazębnej spowodowane są bardzo często przez niektóre środki spożywcze, dlatego jest to naprawdę powszechny problem, jednak łatwo można sobie z nim poradzić stosując plastry do wybielania zębów. Plastry wybielające zęby są alternatywą do zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Preparaty do wybielania zębów cieszą się również co raz większą popularnością wśród osób palących papierosy, czy przyjmujących wybrane leki. W artykule przedstawiono kilka sposobów na uzyskanie jaśniejszego koloru płytki oraz porównano efekty.


Nawigacja:

Jakimi preparatami do wybielenia zębów powinniśmy się zainteresować?

Wszystkie preparaty wybielające zęby powinny być bezpieczne. Środek do wybielania zębów, który stosuje się przy takich zabiegach to często np. nadtlenek wodoru. Zastanawiając się jak zabrać się za wybielanie zębów, preparaty od stomatologa to zazwyczaj pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy. Jednak często jest to błędne myślę, gdyż są to również metody stosowane w domowym zaciszu. Jak widać nie tylko wybielanie zębów węglem wchodzi w grę przy samodzielnie wykonywanym zabiegu. Obecnie jest duża różnorodność i wszystkie dostępne na rynku wybielacze można podzielić na kilka grup.

Najpopularniejsze są paski wybielające (np. Hello White).

Na powierzchni paska znajduje się odpowiednia ilość preparatu, którą przykłada się bezpośrednio do zębów. Plusem jest to, że nie nałożymy ani za mało ani za dużo wybielacza, a efekt będzie równomierny.

Następna możliwość to płyn do wybielania zębów (np. Blanx).

Płyn wybielający zęby jest kolejnym sposobem na poprawienie estetyki. Może być stosowany po codziennym szczotkowaniu zębów, jednak bardziej w celach profilaktycznych pozwalając na pozbycie się osadów i przebarwień tworzących się na bieżąco, a różnica w kolorystyce nie będzie tak diametralna.

Mamy też żel do wybielania zębów (np. Opalescence).

Aby wybielanie zębów żelem było bezpieczne, należy użyć zalecanej ilości preparatu. Jest to również skuteczny wybielacz do zębów, jednak trzeba umiejętnie umiejscowić preparat do nakładki, a jeżeli żel nakłada się pędzelkiem od razu na powierzchnię zębów, oprócz tego trzeba poświęcić więcej czasu i uwagi niż w przypadku gotowych plastrów z preparatem.

Wybielanie zębów węglem aktywnym a żelem. Jaka jest różnica?

Prostym sposobem na zmianę koloru uzębienia jest także węgiel aktywny, który można kupić bez recepty w aptece. Nie jest to jednak aż tak sprawdzona metoda, ponieważ nie wiadomo jak przedstawiają się właściwości ścierne. Choć wybielanie zębów węglem jest stosunkowo tanim i łatwo dostępnym sposobem, nie jest przebadany w laboratoriach tak jak pozostałe, tzn. żel do wybielania zębów czy plastry.

Na pewno warto zastanowić się nad wyborem i przede wszystkim dobrać produkt pod siebie i swoje upodobania. Na pewno z tych wszystkich możliwości godne uwagi są zarówno plastry jak i żel wybielający do zębów. Jednak z uwagi, iż żel wybielający zęby dostępny jest w różnych smakach, może przykuwać większe zainteresowanie.

Wybielacz do zębów w formie pasty (np. Max White One).

Tutaj działanie jest podobne jak w przypadku płynów. Każda pasta do zębów posiada współczynnik ścieralności RDA, a w przypadku past wybielających współczynnik ten jest wyższy niż zwykle, co z 1 strony pozwala na pozbycie się osadów i przebarwień, a z 2 strony może uszkadzać szkliwo. Wybielacze zębów tego typu powinno się stosować ostrożnie pod względem czasu, nie dłużej niż 2 miesiące.

Dla długotrwałych efektów powinno się zastosować wiarygodne i bezpieczne metody, żeby długo cieszyć się pięknymi, białymi, pełnymi blasku oraz zdrowia zębami.

Jeśli chcemy uzyskać widoczny efekt, a jednocześnie mieć pewność że dawka środka wybielającego jest odpowiednia, warto pomyśleć o plastrach wybielających (np. paski Hello White). Wskazanej ściśle dawki, którą należy zastosować nie ma natomiast w przypadku zdecydowania się na żele wybielające zęby. Stosując preparaty wybielające bezpośrednio po zabiegu nie należy spożywać produktów barwiących, czyli należy zachować tzw. białą dietę. Jeśli będziemy stosować się do tej wskazówki, wówczas można zauważyć lepsze efekty oraz zachować białe zęby jeszcze dłużej.

Źródła:

  1. ZAKRZEWSKI, JANUSZ, and BARBARA TYMCZYNA. “Wpływ wybielania zębów preparatem 10% nadtlenku mocznika na tkanki jamy ustnej.” Dent. Med. Probl 39.1 (2002): 85-88.
  2. MAŁKIEWICZ, KONRAD, and ELŻBIETA JODKOWSKA. “Ocena porównawcza preparatów do wybielania zębów w formie lakieru.” Dent. Med. Probl 43.1 (2006): 71-77.